FAQ

FAQ – Często zadawane pytania:

• Kiedy będą dostępne kocięta?
Informacje o każdym planowanym miocie na bieżąco są umieszczane na naszej stronie w zakładce „Kocięta”. W tym miejscu są również podane informacje o statusie każdego spośród kociąt – (wolny, wstępna rezerwacja, potwierdzona rezerwacja)

• Jak zarezerwować kocię?
Najlepiej poprzez bezpośredni kontakt z nasza hodowlą. Wszelkie dane kontaktowe znajdują się w zakładce „Kontakt”

• Jak długo trzeba czekać na kotka?
Lista osób oczekujących zawiera zazwyczaj kilka osób. W przypadku naszych kociąt warto je wstępnie rezerwować z pewnym wyprzedzeniem. Zdarza się że czas oczekiwania na kotka trwa kilka miesięcy. Szczególnie w przypadku kotów hodowlanych, ten czas się może wydłużyć.

• W jakim wieku kociąta opuszczają hodowlę?
Zgodnie z obowiązującymi regulaminami hodowlanymi kocię nie może opuścić hodowli przed ukończeniem 12 tygodni życia. W niektórych przypadkach, warto jednak nieznacznie ten czas wydłużyć, by nie oddzielać go od matki wbrew jego lub jej woli.

• Czy kot może być dostarczony do…?
Niestety nie. Nie przewidujemy możliwości dowozu kociąt, tym bardziej, że obowiązujące prawo zabrania sprzedaży kociąt rasowych poza miejscem prowadzenia hodowli.

• Czy płacąc ekstra – mogę skrócić czas oczekiwania?
Niestety nie. Z uwagi na podjęte przez nas zobowiązania wobec osób, które dokonały wcześniej rezerwacji – nie widzę możliwości by ich nie honorować.

• Jak się przygotować na przyjęcie kota?
W momencie podjęcia decyzji o zakupie kota i potwierdzeniu rezerwacji, każdy kupujący otrzyma od nas krótki poradnik dotyczący opieki nad kotem. Zbiór naszych obserwacji i rekomendacji, a w tym nieco sugestii odnośnie przygotowań.

• Czy utrzymanie kota jest drogie?
Opiekun kota powinien się liczyć z pewnymi wydatkami z jakimi wiąże się posiadanie kota. Bardzo proszę zapomnieć o karmieniu go resztkami ze stołu lub byle jaką, popularną i szeroko reklamowaną karmą. Z kosztami wiąże się również opieka weterynaryjna. Miesięczne podstawowe utrzymanie kota to koszta rzędu 100 – 150 zł (karma, żwirek).

• Dlaczego wybraliście właśnie koty rosyjskie i skąd to zainteresowanie?
To miał być poprostu kot, dachowiec. Taki o jak najbardziej klasycznej budowie. Przeglądając z czystej ciekawości internet i zdjęcia kotów trafiła się tam fotografia szarego kotka. Nie udziwnionego, wyglądającego jak zwykły dachowiec, jednak ten kolor… Taka dyskretna elegancja. Niby zwykły kot, a jednak niepowtażalny. Koci arystokrata. Jak wielkie było zdziwienie, że właśnie taki się komuś w miocie trafił… Gdzie takiego by można znaleźć? Dopiero wówczas (i to nie od razu) dokonało sie odkrycie: istnieje taka rasa… To piękne umaszczenie przy tak bardzo klasycznej budowie ciała, to nie przypadek… można takiego kota kupić. Było nieco wahania czy jest sens wydawać pieniądze na kota, przecież ten ze schroniska czy urodzony gdzieś w wiejskim gospodarstwie jest również pięknym kotem.
Gromadząc informacje o kocie rosyjskim okazało się, że wszędzie powtarza się bardzo podobny opis jego charakteru. Tu kot rosyjski przewyższa, moim zdaniem, wszystkie inne koty (nawet jeśli w 99% opisów sprawiało wrażenie, że jest znacznie przesadzonych) – kot rosyjski zwyciężył.
A jednak, okazało się… opis rasy i jej charakteru nie jest przesadzony ani odrobinę. Nie ma możliwości by oddać wszystkie jej zalety. Bez przesady dodam, że wad nie widzę. O tym jakie są te koty nie bedę w tym miejscu pisał – myślę, że dość informacji można znaleźć w innych zakładkach niniejszej strony.

• Kocur czy kotka ?
To najtrudniejsze możliwe pytanie. To jest pytanie bardzo podobne do przypadku dziecka – czy woleliby Państwo chłopca czy dziewczynkę. Jedyna różnica jest taka, że w przypadku kotka mamy wybór…
Każda z możliwości ma swoje specyficzne cechy. Nie sposób ich nazwać wady/zalety. To jest bardzo mocno kwestia gustu. Oczywiście wszystkei cechy ogólne rasy są obecne zarówno u kocurów jak i kotek, są jednak pewne drobne różnice.

Kotka – po pierwsze znacznie drobniejsza w budowie, wręcz filigranowa. Bardziej niezależna, niż kocur, ma dość kobiecy charakter. Wymaga zainteresowania, ale nie bedzie o nie natarczywie prosić. Czasem się „obraża” np. za to, że właśnie przycięto pazurki, albo odebrano (nie)zabawkę. Wygląda to często dość… pociesznie. Jednak przywiązanie do opiekuna jest niesamowite. Okazuje to na badzo wiele sposobów, nie pozostawiając co do tego żadnych wątpliwości.
Kocur – ewidentnie świadomy swojej urody, jednak nie popadający w narcyzm. Z reguły bardziej „przytulny” niż kotka. Bardziej skory do głaskania i przesiadywania na kolanach. Posiada zdecydowanie „mocniejsze” futerko, nie traci przecież energii na przechodzenie rujki, ciąży czy karmienie młodych. Kocury ze sterej europejskiej linii są zdecydowanie masywniejsze niż ich siostry. Przykładowo o ile kotka rosyjska niebieska będzie miała wagę 2,5-3 kg, kocur (bez nadwagi) osiągnie nawet 5 kg. Kocur wobec ludzi sprawia czasem wrażenie uwodziciela. Wdzięczy sie i zabiega o poświęcenie mu uwagi.

UWAGA: Znaczenie terytorium – nie jest prawdą, że wszystkie kocury znaczą terytorium moczem. Nie jest również prawdą, że nigdy tego nie robi kotka. Niesterylizowana kotka w czasie rui czasem moczy przedmioty, które jej zdaniem bedą miały kontakt ze światem zewnętrznym (np. buty, torebka itp). Więc „wysyła” swoje anonse towarzyskie licząc, że zapachem zwabi potencjalnego partnera.
Kocury hodowlane – reproduktory mogą wykazywać skłonność do znaczenia terytorium poprzez ostrzykiwanie moczem o wyjątkowo nieprzyjemnym i intensywnym zapachu. Najprostsze rozwiązanie problemu to kastracja. Przeprowadzona w odpowiednim czasie, nim kot nabierze złych (z punktu widzenia człowieka) nawyków całkowicie rozwiązuje problem.

• Czy domowe koty, które nie mają kontaktu z innymi kotami i nie wychodzą na zewnątrz mogą zarazić toxoplazmozą?
• Czy koty są niebezpieczne dla kobiet w ciąży ?
Zapraszam do zakładki “Toxoplazmoza – mityczny potwór” w celu zapoznania się z podstawowymi informacjami nt. tej choroby.

• Czy waga mojego kota nie jest zbyt duża/mała ?
W przypadku kota rosyjskiego niebieskiego bardzo pomocne sa schematy łatwo dostępne w internecie. Np. Schemat prawidłowej wagi kota albo Podobny schemat i wiele innych podobnych.
Jednak każdą wątpliwość sugerowałbym skonsultować z lekarzem weterynarii, wszelkie anomalia wagi kota mogą być symptomem bardziej lub mniej niebezpiecznych chorób.

• Czy to prawda, że młode RUSy są nieco wredne i złośliwe?
Kocięta Rosyjskie Niebieskie nie są wredny. Młody Kot Rosyjski Niebieski jest ciekawski i pełen energii. (Moje RUSy ze zniszczeń mają na koncie jedynie słoik miodu i buteleczkę kropli żołądkowych…, to niewiele.) On istotnie wlezie na najwyższą półkę i będzie płakał nie mogąc zejść, on spadnie z regału ciągnąc za sobą kilka książek… Jednak to kwestie poznawcze i zrobi to tylko raz. Zaspokojona ciekawość i dojrzałość skutecznie zmniejszają takie zapędy. To mija znacznie wczesniej niż po roku. Dorosły kot rosyjski to jednak nie Brytyjczyk. On pozostanie niesforny. On bedzie się chciał bawić jak kocię. Zapoluje na piłeczki, pluszaki, pogania za papierkiem na sznurku itp. No i wybrany przez niego właściciel nie będzie miał wątpliwości czyim RUS jest w tym domu kotem i kto jest człowiekiem RUSa. Chodzi jak cień, domaga się choćby drobnych pieszczot, zaprasza do zabaw.