Co nas wyróżnia

Co wyróżnia naszą hodowle spośród wielu innych…

Jest w Polsce wiele hodowli kotów, a wśród nich sporo hodowli kotów rosyjskich niebieskich. Każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter – trudno mówić o tym, które są lepsze, a które gorsze – kwestia gustu.

Staramy się prowadzić hodowlę taką, z jakiej sami chcielibyśmy nabyć kota. Z tego powodu nasze wysiłki koncentrują się przede wszystkim na zapewnieniu, by kocięta z niej pochodzące cechowało to co naszym zdaniem najważniejsze:

Kocięta rosyjskie niebieskie1) jak najlepsze zdrowie i kondycja;
2) prawidłowa socjalizacja;
3) rzetelne informacje dla przyszłych opiekunów;
4) zgodność ze standardem rasy;
5) zgodność ze wszystkimi przepisami prawa i regulaminami hodowlanymi.

Na pierwszym miejscu stawiamy zdrowie kotów. Będąc z wykształcenia biologiem nie sposób czegokolwiek innego umieścić na pierwszym miejscu. Zdrowie żywej istoty ma bezpośrednie przełożenie na jego kondycję i wygląd a pośrednio na charakter. Dokładnie tak samo jak u ludzi. Badania, szczepienie itp., którym podlegają nasze koty znacząco przekraczają wymogi formalne federacji.

kocur rosyjski niebiesi“Lekarzem rodzinnym” naszych podopiecznych jest zaprzyjaźniony dr n. wet. Pan Maciej Grzegory, ordynator przychodni Klinik Weterynaryjnych Uniwersytetu Przyrodniczego (Akademii Rolniczej) we Wrocławiu, znany z anielskiej cierpliwości do nas, gdy nękamy go o różnych porach dnia i nocy problemami zdrowotnymi naszych kotów. Decyzje w tej materii zdrowia naszych podopiecznych podejmujemy na podstawie badań i opinii fachowców, nie zaś ogólnodostępnych “porad na forum”.

Dobierając karmę kierujemy się bilansem zapotrzebowania kota na poszczególne składniki pokarmowe, cechami osobniczymi a także renomą firmy oraz doświadczeniami zaprzyjaźnionych hodowców.
Kot rasowy jest kupowany jako towarzysz życia dla swojej przyszłej rodziny. Dlatego nie musi jedynie być „łowny”, bo nie łapanie myszy będzie jego zadaniem. Musi być za to ułożony, odważny i towarzyski. Nie może być nerwowy, strachliwy, agresywny czy złośliwy. Kwestią już indywidualnych gustów jest czy ma być bardziej „niesfornym zawadiaką” czy bardziej „przytulnym kanapowcem”, chociaż te cechy wspaniale łączy właśnie kot rosyjski niebieski. Każde kocię ma jednak nieco odmienny charakter i nieco inne cechy są szczególnie podkreślone u każdego z nich.
Nasza hodowla przestrzega wszystkich wymogów formalno-prawnych związanych z hodowlą zwierząt rasowych. Należymy do Polskiego Związku Felinologicznego (PZF) będącego członkiem World Cat Federation (WCF), federacji, w której od 2014 pełnię funkcję Przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej.
Biorąc pod uwagę powyższe założenia, nasza hodowla nigdy nie będzie przesadnie duża. Nie zamienimy hodowli zdrowych, przyjaznych i pięknych RUS’ów na „masową wytwórnię” kocich skórek na czterech łapkach.
Osoby zainteresowane nabyciem „naszego kociaka” zachęcamy zatem do wcześniejszego kontaktu, nawet przed pojawieniem się konkretnego miotu kociąt. To ułatwi wybór odpowiedniego charakteru i eksterieru lub poleceniu którejś z zaprzyjaźnionych hodowli, jeśli ona bardziej spełniałaby oczekiwania kupującego oraz pozwoli odpowiednio się przygotować do przyjęcia pod swój dach „kociego szczęścia w kolorze nieba”.