Kotka

Canela - kot rosyjski niebieskiNa imię według rodowodu ma EC Canela Sreberko. Sama jednak wybrała sobie inne – Gwiazdusia, ewentualnie Mruff.
Trudno pisać o tym jaka jest by nie zanudzić czytelnika. Jedyne słowa które ją w pełni opisują – kot doskonały. Miała być kociakiem „na kolanka”. Ale o tym wszystkim już napisaliśmy w dziale „początki naszej hodowli” i innych. Zatem żeby się nie powtarzać – kilka słów o jej charakterze.

 

 

 

 

Kot rosyjski niebieski - kotka Za cały opis może wystarczyć cytat z jednej z kart ocen z wystawy kotów w rubryce „ogólne wrażenie” – sędzina z Danii wpisała: Daddy’s girl. Jej przywiązanie do nas zaprzecza wszelkim pokutującym wśród ludzi przekonaniom o wrednych kotach. Jest wspaniałym kompanem. Doskonale rozpoznaje nastroje. Potrafi być głównym animatorem zabawy albo fachowym terapeutą, gdy któreś z nas ma gorszy nastrój. Wodę pije wprawdzie z miski, ale tylko wtedy gdy nie ma możliwości napicia się prosto z kranu, nie wiem z jakiego powodu ceni również bukiet smakowy wody w akwarium. Kaprysi przy jedzeniu – jada tylko swoją ulubioną markę karmy. Nigdy nie zdarzyło jej się zjeść czegoś co nie było przeznaczone dla niej (za wyjątkiem orzeszków ziemnych, lub listków z bukietu kwiatów – ale to niezmiernie rzadko), więc bezkarnie można zostawić na stole np. kanapkę z szynką, czy zostawić bez opieki przygotowany do smażenia kotlet – nasza Gwiazdusia wie, że dla niej jest miseczka karmy a nie to co leży poza tą miseczką.

Jest niezastąpionym budzikiem – o 5–tej rano zaśpiewa, przyniesie swoją zabawkę, pomizia wąsami po nosie (nie sposób się wówczas nie obudzić), wtedy też najczęściej nie da się wyrzucić od siebie przyniesionej przez nią piłeczki – tak odkryliśmy ze potrafi aportować – to jedna z jej ulubionych zabaw. Dla odmiany gdy dzwoni budzik a kot nie ma ochoty sam zostać w domu stosuje dwie metody – tłucze łapką w telefon (kilka razy udało jej się wyłączyć budzenie) lub układa się na nim tak, że budzika już nie słychać. Zdarzyło mi się dzięki kotu kilka razy zaspać…

Znakomicie rozpoznaje czas. Po czym poznać, że któreś z nas za ok. 5 minut wróci z pracy? – Po tym, że kot powolutku udaje się w kierunku drzwi by za chwilę przywitać wchodzącego radosnymi biegami, i nie-kocimi odgłosami przypominającymi szczekanie. Jest wyraźnie zaniepokojona gdy czas oczekiwania pod drzwiami z racji nietypowego powrotu się przedłuża. Powrót z pracy to czas, gdy kotusia nie odstępuje ani na krok. Często wchodzi na ramię i tak jeździ towarzysząc w każdej czynności.

Kot rosyjski niebieski - kotkaGwiazdusia miewa nastroje – potrafi być przytulna i przymilna jak również potrafi być wulkanem energii. Wówczas biega pokrzykując przy tym, na trasie: sypialnia, korytarz, odbicie od kanapy w salonie, skok na pianino i wspinaczka na półkę nad drzwiami. Może właśnie dzięki takim sportowym talentom – sędziowie na wystawach zawsze bardzo chwalą jej sylwetkę i muskulaturę oraz gracje poruszania się.

Kotka wystawowaNie lubi wystaw, w prawdzie toleruje przebywanie w klatce i obecność innych kotów, jednak bardzo przeżywa, jeśli znikam z jej pola widzenia. Przyciska się wówczas jak może do kratek smutno wypatrując powrotu. Różnie reaguje na sędziów – tylko niektórzy potrafią zdobyć jej przychylność jednak spokojnie pozwala się dokładnie obejrzeć podczas oceny. Zazwyczaj sympatia (lub nie) bywa obustronna. Może kotusia najzwyczajniej wyczuwa komu się podoba a komu mniej? Doskonale rozpoznaje sukces. Nie bardzo rozumie z jakiego powodu, jednak doskonale wie że jesteśmy z niej dumni. Prezentując się w finale BiS mimo, że jest na rękach stewarda – cały czas wypatruje swojego opiekuna – tylko wtedy czuje się bezpiecznie, gdy jestem w pobliżu.

Jest bardzo nieufna wobec obcych za to bezgranicznym zaufaniem darzy nas – nie kaprysi u weterynarza, pozwala przenieść się gdy śpi – nie wybudzając się przy tym jak typowe koty. Czyszczenie ucha czy oka – żaden problem – kotek tego nie lubi ale ufa że nie zamierzamy robić jej krzywdy. Pieniądze wydane na legowisko dla niej, to było marnotrawstwo – śpi na poduszce tuż nad głową, mrucząc do ucha najmilsze kocie kołysanki.

20120601080-300x225Pomaga w każdej pracy domowej. Ściąga samodzielnie pranie z suszarki gdy jest już suche, niestety nie potrafi go jeszcze poskładać do szafy, za to jednak kontroluje poprawność ułożenia ubrań, pomaga przygotowywać posiłki – siedząc tuż obok na okapie nad kuchenką, pomaga dbać o akwarium (i wbrew obawom nie wykazuje zainteresowania konsumpcją ryb w nim pływających), łapkami koryguje prowadzenie mopa przy zmywaniu podłogi… Jedynie odkurzacz omija szerokim łukiem… Z prac domowych dba również żeby nie zabrakło papieru toaletowego – czasem więc sprawdza jak dużo go jeszcze na rolce zostało… Nie wierzy w powierzchowne oceny – więc pracowicie go rozwija po całej łazience. Pomaga, z różnym skutkiem, przebierać pościel i ścielić łóżko wchodząc do poszewek lub wyrównać prześcieradło biegając pod nim.

kotka rosyjska niebieskaUczy się prowadzić samochód – podróż w transporterze prowadzi do żałosnego zawodzenia – jeśli zamiast transportera jest przypięta specjalnymi pasami (w sumie zaprojektowanymi dla York’ów) sadowi się obok kierowcy i łapkami opiera o rękę – z zainteresowaniem śledząc świat za oknem samochodu. Jest zwolenniczką bezpiecznej i płynnej jazdy – gwałtowniejsze hamowanie lub ostra zmiana kierunku ruchu jest natychmiast komentowana kocim słowem – żadnego marudzenia ale przypomnienie by mieć na uwadze ze podróż z kotem to odpowiedzialność. Przykład można zobaczyć Tutaj

Doskonale orientuje się w terenie – wjazd do Wrocławia z dowolnego kierunku ogłasza radosnym pomiaukiwaniem. Aż dziwne jest, że na ogół zaczyna się cieszyć w momencie kiedy mijamy tablicę z napisem Wrocław… zupełnie jakby umiała czytać. Zajeżdżając pod dom – sama, biegiem wchodzi do transportera, za którym nie przepada gdy z domu musi wychodzić.

Jest elegantką. Co prawda nie robi makijażu, jednak chętnie korzysta z płatków bawełnianych… niech no tylko dostanie choćby jeden w swoje łapki – zabawa na długi czas gwarantowana.

Zna sie na komputerach – potrafi używać opcji obracania ekranu, zmiany rozdzielczości, czasem odpowie na maila, itp., ale traci cierpliwość gdy komputer zamiast posłusznie wykonywać jej polecenia, wydaje dźwięk błędu – klawiatura obrywa wówczas kocią łapka i słyszy wyraźne, głośne napomnienie, że kot dobrze wie jak używać komputera.

DSC00473-300x225Dużo czyta – czasem emocje z lektury powodują, że książka ma nadgryzione przez kota brzegi stron. Pochłania książki…

Nie da się wyrazić żadnymi słowami, więzi jaka łączy z nami tego koteczka. Żeby nie zanudzić krótko podsumuję – Jest najcudowniejszym kotem na świecie, trudno nam sobie w ogóle wyobrazić co mogła by ewentualnie w sobie zmienić. Po prostu – kot doskonały.
Kariera wystawowa Posiada obecnie, jako jedna z nielicznych kotek tej rasy tytuł Grand European Champion, kilkukrotnie zdobyła nominację BiS, zarówno w FIFe jak i WCF.