Historia rasy

Kiedy zakochaliśmy się w Kocie Rosyjskim Niebieskim, zaczęliśmy przeglądać wszelkie dostępne o nim informacje w internecie. Z biegiem czasu coraz lepiej poznając ich niesamowitą historię. Okazuje się że są to koty Papieskie, Carskie i Książęce.

Russian Blue Cat - Kot rosyjski niebieski

Kot Rosyjski Niebieski… – tak jak napisałem w Wikipedii, znany również jako kot archangielski, kot maltański lub kot hiszpański.
Początek rasy datuje się na XVII wiek. Była zagrożona wyginięciem podczas II wojny światowej, lecz udało się ją ocalić poprzez krzyżowanie z rasami orientalnymi (m.in kotami syjamskimi, balijskimi itp.). Odmiany barwne (biały i czarny) nie są uznawane przez większość federacji. Koty te przybyły do Europy z Archangielska (stąd jedna z ich nazw) ok. roku 1860 z marynarzami powracającymi do Anglii. Uwagę Anglików przykuło przede wszystkim ich przepiękne podwójne futro oraz niesamowity charakter łączący cechy przytulnego, pełnego gracji arystokraty z niezmordowanym i dynamicznym łowcą szczurów okrętowych. Na wystawie zaprezentowane po raz pierwszy w 1875 roku w Crystal Palace jako Koty Archangielskie. Odmiany barwne, zostały wyhodowane przez krzyżowanie z kotami domowymi.

Russian Blue Cat - Kot rosyjski niebieski

Koty rosyjskie niebieskie od dawna uchodziły za szczególne zjawisko, gdyż już w XVII wieku gościły na polskich dworach książęcych. Rasa ta nie potrzebowała mistyfikacji, ponieważ jej oryginalny fenotyp pozostawał zbyt długo w niezmienionym stanie. Mimo iż podobny do kota europejskiego krótkowłosego, rozwijał się jako rasa niezależnie od niego. Do dziś nie krzyżuje się ze sobą tych ras. Ich nietypowe futro jest wynikiem warunków klimatycznych oraz izolacji środowiska w jakim powstała. Według legendy koteczkę rosyjską niebieską posiadał car Mikołaj II, której powierzał największe nawet tajemnice państwowe oraz karmił kawiorem. Dwie przedstawicielki tej rasy posiadał także papież Jan Paweł II w Watykanie. Do Polski pierwszy przedstawiciel odnowionej rasy został przywieziony w roku 1990. Był to kocur Ragdaj Czarus. Pod koniec roku 1991 zostały sprowadzone do Polski trzy kotki rosyjskie niebieskie, m.in. Ilia Akwamarin. Ragdaj i Ilia zostali rodzicami pierwszego miotu rosyjskiego niebieskiego w Polsce. Jako ciekawostkę dodam, że pierwszym w Polsce zdobywcą tytułu Europa Champion (obecnie zwanym Supreme Champion) był przywieziony z Danii DK*Malevitch Lavender Lad, a pierwszym, posiadającym ten tytuł kotem, urodzonym w Polsce jest Nugat Blue-Bis*PL (syn Lavendera).

Kot rosyjski niebieski jak widać ma dośc interesująca historię. Dzisiejszy jego wygląd i charakter to z jednej strony wynik surowego klimatu Archangielska jak również świadomych decyzji hodowców. Nie ma jednoznaczenego standardu rasy – poszczególne federacje mają różne oczekiwania, a dodatkowo preferencje poszczególnych sędziów wystawowych są nieco odmienne. Ale na ten temat w zakładce Kot rosyjski – wygląd i standard.