Jak wychować kota

kot rosyjski niebieski hodowlaBiologia, genetyka czy nawet sukcesy wystawowe kotów na które powołuje się wiele osób, jest ważnym ale nie jest jedynym czynnikiem decydującym o tym czy kupiony zwierzak będzie taki jak byśmy sobie tego życzyli. Obok typowych cech rasy, wielkie znaczenie mają dla niego emocje, wzorce oraz dom z jakiego pochodzi. Oczywiście jak każde żywe stworzenie tak i koty mają swoje osobowości i charaktery. Tak samo jak dwóch braci z jednego domu – mają zarówno cechy wspólne jak i indywidualne.

W tej częsci naszej strony opisane są:
Dzieciństwo kota
Czym charakteryzuje się kot rosyjski niebieski z naszej hodowli
Czego potrzebuje kot rosyjski (i nie tylko)

kotka rosyjska niebieskaTypowy Kot Rosyjski Niebieski to wierny i oddany przyjaciel. Wobec obcych nieufny, pełny gracji i dystansu. Wobec domowników jest bardzo czuły i na wszelkie kocie sposoby okazuje swoje przywiązanie do wybranego przez siebie właściciela. Towarzyszy mu we wszystkich zajęciach i stara się w nich pomagać. Prawidłowo wychowane RUSy, mają niezwykłą zdolność nauczenia swoich ludzkich opiekunów rozumienia kociego świata a na dodatek, nawet dorosłe koty, są bardzo chętne do zabawy. Są niesamowicie zwinne i ciekawe otoczenia, zwiedzają każdy zakamarek mieszkania, jednak bardzo rzadko im się zdarza cokolwiek zniszczyć. Cenią sobie spokój. Zatem dom pełny hałaśliwych gości nie będzie wymarzonym domem kota rosyjskiego. Koty rosyjskie długo i troskliwie opiekują się potomstwem – nawet półrocznym. Ich emocjonalna natura powoduje, że wymagają znacznej uwagi ze strony właściciela. Pozostawiane samym sobie głęboko to przeżywają. Są bardzo lojalnymi towarzyszami.

Dzieciństwo kota

kocięta rosyjskie niebieskieKażdy kot uczy się pewnego wzorca, można by powiedzieć pakietu zachowań od swojej matki. Nie ma możliwości żeby agresywna, znerwicowana i nieufna kotka wychowała idealnie zsocjalizowane kocię. A zachowania nabyte w pierwszych tygodniach życia będą w praktyce niemożliwe do zmiany.

Z drugiej jednak strony jest wiele zalet z kociej nauki w dzieciństwie. Na przykład praktycznie każda domowa kotka uczy swoje dzieci korzystania z kuwety, higieny, zaufania do opiekunów jak również niektórych zabaw czy sztuczek takich jak np. aportowanie, picie wody bezpośrednio z kranu i wielu innych czynności. Każda w zależności od tego co sama potrafi.

Kot rosyjski z naszej hodowli

kocur rosyjski niebieskiKoty z naszej hodowli od kilku pokoleń nie opuszczały domów czy mieszkań – tym sposobem nie czują się więzione – ich cały świat zamyka się w ludzkim domu z ew. wycieczką na wystawę lub do krewnych, które po pewnym czasie traktują jako zabawę. Jednak wiąże się z tym faktem pewne ryzyko – nie poznały agresji w żadnej formie, a więc nie są jej świadome – co mogłoby doprowadzić do tragedii w przypadku gdyby trafiły do nieodpowiedzialnego właściciela, który nie potrafiłby im zapewnić bezpieczeństwa.

Bardzo staramy się by opuszczające naszą hodowlę kocięta były przygotowane do życia w ludzkiej rodzinie, nie zaś klatek hodowli masowej stąd ich niewielka ilość i bardzo staranny dobór rodziców. To ułatwia nowej rodzinie zdobycie kociego zaufania i zbudowanie najbardziej przyjaznej więzi, a ze strony biologicznej zapewnia zdrowie i urodę kota a także pozwala mieć nadzieje na sukcesy wystawowe.

kot rosyjski niebieskiNieprzypadkowo dział zatytułowany jest jak WYCHOWAĆ a nie WYTRESOWAĆ kota. Kota tresować się nie da. Robią to na co mają ochotę. Przed człowiekiem zadanie jest zatem trudne – jak nauczyć i zachęcić kota do pozytywnych zachowań.

Na pierwszym miejscu trzeba zapomnieć o jakimkolwiek karaniu kociaka – spowoduje to tylko frustrację i napięcie po obu stronach nie przynosząc żadnego pozytywnego skutku. Kot odpowiada dokładnie tymi samymi emocjami jakich doświadcza. Jest dostępnych cała masa informacji, poradników, programów TV i innych na temat budowania relacji z kotem. Pozwolę sobie streścić najbardziej oczywiste i proste do zastosowania sztuczki.

Czego potrzebuje kot

kotka rosyjska niebieska

Kot wymaga ciepła – nie tylko wylegiwania się w pobliżu grzejnika ale i w naszych emocjach. Cierpliwość i zainteresowanie okazane naszemu kotu z pewnością spowodują z jego strony zaufanie, posłuszeństwo i niesamowite oddanie. Posłuszeństwo oczywiście rozumiane zupełnie inaczej niż w przypadku psa – kot nie wykonuje bezpośrednich poleceń ale doskonale rozumie na co może sobie pozwolić a czego robić nie powinien. Oczywiście nie oznacza to ze nie zwiedzi „zakazanych” obszarów podczas naszej nieobecności ale konsekwentne zakazanie np. wchodzenia na stół bądź zdobywania pożywienia na naszym talerzu odnosi skutek.

kot rosyjski niebieskiKocie jedzenie – czy karmić resztkami ze stołu? – Absolutnie nie! I to nie tylko ze względów zdrowotnych kota (np. wieprzowina ze względu na zawarte w niej wirusy może doprowadzić do śmierci kota) ale również kot rozumie wówczas podział na rzeczy które jedzą ludzie i które jada on. Kot przyzwyczajony do jednej karmy pozostałe produkty będzie traktował jako niejadalne. Tym sposobom nie ryzykujemy utraty posiłku, bądź konsternacji odwiedzającej nas osoby która zobaczy kota przemykającego wśród zastawy stołowej. Nawet jeśli sami, pomimo różnic flory bakteryjnej organizmu kota i człowieka tolerowalibyśmy takie zachowania, ryzykując problemami zdrowotnymi – dla „normalnych” ludzi byłoby to co najmniej nieapetyczne.kocur rosyjski niebieski

Kot lubi patrzeć z góry – taka już jest kocia natura – obserwując świat z góry czują się bezpieczne. Nie zakazujmy im zatem wspinaczki na najwyższą półkę zapewniając im jednocześnie bezpieczeństwo przy tego typu zachowaniach. Odpada więc przechowywanie w kocim zasięgu chemikaliów do czyszczenia, gorących lub ostrych przedmiotów. Nie łudźmy się – nawet jeśli zabronimy kotu wspinaczki – będzie to robił podczas naszej nieobecności. Kot który nie ma możliwości obserwacji „z górnej półki” będzie znerwicowany, niepewny i może okazywać nawet pewną, wynikającą ze stresu agresję wobec domowników. Powtórzę jeszcze raz – nic na to nie poradzimy – taka jest kocia natura – tak samo jak nie oduczymy nigdy psa znaczenia drzew.
kot rosyjskiDrapak  – kolejna kwestia w której musimy z kotem pójść na kompromis – biologia wymaga od kotów stałego dbania o pazury (złuszczają się). On musi ścierać zużyte pazury. Nikt zaś nie zamierza tolerować podrapanej skórzanej sofy w salonie. Jest tylko jedno rozwiązanie – zakup lub zbudowanie dla kota drapaka. Wystarczy drewniana listwa owinięta twardym sznurkiem (najlepszy jest sizalowy), ewentualnie kawałek sklejki oklejony jutą, wykładziną dywanową itp. To wszystko czego kotu do szczęścia potrzeba, naszym zadaniem jest już tylko wyjaśnienie kotu, że do drapania służy drapak a nie nowe obicie kanapy. Cierpliwość i konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Żadnego krzyczenia czy bicia kota – jeśli kilka (-naście, -dziesiąt??) razy naszego „drapacza tapczanów” przeniesiemy pod drapak i pokażemy mu do czego służy – nie będzie niszczył mebli.

kot rosyjski niebieskiWoda

– kot jak każde zwierzę „pić musi”… Często nie rozumiem naszych kotów dlaczego woda w wazonie, podstawce pod doniczką czy w akwarium ma dla nich ciekawszy bukiet smakowy niż ta która stoi w jego misce. Nasze jednak najbardziej lubią pić prosto z niedokręconego kranu.

kot rosyjski niebieskiSchować się – każdy kot, tak jak i człowiek potrzebuje czasem prywatności. Warto przygotować mu zaciszne legowisko w miejscu na uboczu, gdzie nikt go nie będzie niepokoił. Nasza kotka zaadoptowała sobie w tym celu miękki płócienny kosz, który dawniej był koszem na bieliznę. Poprawnie zsocjalizowany kot nie będzie zbyt wiele czasu spędzać w odosobnieniu – to nie jego natura, ale taki azyl jest mu jak najbardziej potrzebny. Jako ciekawostkę dodam, że koty lubią mieć jakąś kryjówke o której nikt nie wie. I potrafią być nie do wytropienia nawet w małym mieszkaniu. Gdy już odkryjemy jego sekret – bądźmy pewni, że kot już ma przygotowany plan „B” z nową kryjówką, a ta do której z trudem dotarliśmy nie będzie już wykorzystywana.

Okna, ptaki i inne niebezpieczeństwa – kot jest myśliwym, jest zwierzęciem które poluje nawet nie będąc głodnym. Instynkt łowiecki każe mu spędzać godziny na gonieniu kolorowej piłeczki czy piórka którym bawi się z właścicielem. Kot będzie obserwował świat za oknem – przelatujący ptak jest dla niego bardzo atrakcyjnym celem. Instynkt każe mu go gonić, zapominając o tym że koty nie umieją latać i skok za ptakiem przez okno z 5-tego piętra nie skończy się dla niego dobrze. Nie zostawiajmy nawet w lecie kota w otwartym, nieosiatkowanym oknie.

Zabawa –

nic tak nie buduje wzajemnej relacji jak wspólne zainteresowania – kot oczywiście zakłada, że uwielbiamy się z nim bawić kawałkiem sznurka który on goni, piłeczką którą aportuje, kilkoma piórkami na patyczku – ulubiona zabawka naszej kotki… Przy takim kocie nie sposób się nudzić, ale też nie możemy go ignorować. On potrzebuje naszej uwagi. W ten sposób naszą relacje z kotem zaczynamy nazywać przyjaźnią a nie posiadaniem.

kot rosyjski niebieskiKoty rozmawiają – i to zadanie dla człowieka – kot nie nauczy się mówić w naszym języku, ale my z czasem odróżniamy kocie miauknięcia. Kot już od najmłodszych lat komunikuje się z matką za pomocą głosu. Dobry przykład to kotka przynosząca do gniazda zdobycz zupełnie w inny sposób sygnalizuje kociętom zabitą mysz a inaczej ciągle żywego, więc niebezpiecznego szczura. Kot w kontaktach z człowiekiem używa swojej kociej mowy. Z czasem nauczymy się rozpoznawać kiedy jest zaniepokojony, a kiedy zaprasza nas do zabawy. Kiedy skarży się na stan kuwety, a kiedy na brak karmy w misce. Z czasem nauczyliśmy się również rozpoznawać które z nas kot nawołuje. Zapraszam do działu rozmówki polsko-kocie i kocio-polskie po kilka przykładów.

Tak,… czasem też się zastanawiam kto kogo wychowuje i po swojemu układa… my kota czy kot nas.